JavaInstall

Instalační pokyny pro macOS

Tyto pokyny jsou výhradně pro macOS. Instalaci pro Windows nebo Linux můžete vybrat o složku výše.

Pokud už jste instalaci na Java kurz někdy prováděly, nejspíš máte v /Users/YOUR_USERNAME/Java-Training/Projects projekty z minula. Doporučujeme vám je zazálohovat zkopírováním například do Documents ve vašem uživatelském profilu a po dokončení instalace je přesunout zpět do složky /Users/YOUR_USERNAME/Java-Training/Projects.

Pokud by kterýkoliv program, který si nainstalujete v rámci této instalace, nabízel update, prosím odmítněte to. Programy jsou přesně vybrané, aby spolu fungovaly, a jsou předkonfigurované. Updatované verze by ztratily konfiguraci a materiály z kurzu by nešly spustit.

Instalace

 1. Stáhněte si instalátor javového prostředí a editoru: Java-Training.zip

 2. Držte se tohoto video návodu:

 3. Vyzkoušejte otevřít a spustit Demo project:

Úklid dočasných souborů

Po instalaci je nepovinně možno vymazat dočasné soubory v Downloads (Java-Training), aby nezabíraly místo.

Troubleshooting

 1. Problém: Otevřela se složka Downloads (nebo kterákoliv jiná složka než DemoApplication) a vpravo chybí záložka Maven.

  Důvod: Nedodrželi jste správný postup práce s otevíracím dialogem a vybrali omylem špatnou složku.

  Řešení: V IntelliJ IDEA zvolte v menu File -> Open... a vyberte správnou složku.

 2. Problém: Maven build selhal nebo zdrojový text programu zůstal červený.

  Důvodů může být víc:

  • Nejste zrovna připojeni na internet.

   Řešení: Celou dobu instalace je nutné mít připojení k internetu. I během programování se vám to určitě bude hodit. Spusťte celou instalaci ještě jednou s připojením k internetu.

  • VPN (na firemním počítači).

   Důvod: V systému můžete mít nastaveno, že má Maven využívat vaši firemní repository knihoven, přístupnou přes VPN. Bylo by to napsané v konfiguraci v /Users/YOUR_USERNAME/.m2/settings.xml.

   Řešení: Překlad s Mavenem (clean a package) je třeba provádět s připojením na VPN. Raděj zůstaňte připojeni na VPN po celou dobu i při programování.

  • Předchozí body jsou vyřešeny, ale nepomohlo to. IntelliJ IDEA zobrazuje špatně barvy zdrojového textu.

   Řešení: Pokud přetrvává červený text i po opakovaném spuštění mavenových úkolů (clean a package), můžete zkusit ještě následující silnější kalibr:

   • Zavřete IntelliJ IDEA
   • Spusťte soubor $HOME/Java-Training/Env/RunCmd.command v terminálu (Open with -> Terminal)
   • Objeví se příkazová řádka. Postupně do ní napište tyto příkazy (a na konci každé řádky stiskněte [Enter]):
    • cd $HOME/Java-Training/Projects/DemoApplication
    • mvn clean package exec:java
   • Tentokrát by se už mělo zobrazit okno It works.
   • Znovu zapněte IntelliJ IDEA.
   • Stiskněte tlačítko pro Reimport projektu v záložce Mavenu.

   Více ve video návodu:

 3. Maven build prošel bez problému, všechno v souboru Main.java je obarvené modře / fialově, obzvlášť řádek 3 v zeleném rámečku import net.sevecek.util.SwingExceptionHandler; je modrý (a nehlásí červeně chybu), ale projekt stejně nejde spustit.

  Řešení: Restartujte IntelliJ IDEA. Po znovuspuštění IntelliJ IDEA by už měl jít projekt spustit. Asi chyba v Matrixu.

 4. Pokud by nic z toho nezabralo, vyřešíme váš problém osobně před kurzem.

Odinstalace

Instalace v podstatě jen rozbalí soubory do /Users/YOUR_USERNAME/Java-Training a nakopíruje IntelliJ IDEA do složku lokálních aplikací uživatele (/Users/YOUR_USERNAME/Applications). Pro odstranění tedy nejprve zazálohujte složku /Users/YOUR_USERNAME/Java-Training/Projects, ve které máte svoje projekty, například do /Users/YOUR_USERNAME/Documents. Potom stačí odstranit celý zbytek /Users/YOUR_USERNAME/Java-Training. Bude fajn se zbavit i aplikace IntelliJ IDEA v /Users/YOUR_USERNAME/Applications.

Téměř hotovo.

Maven si vytváří cache stažených knihoven ve složce /Users/YOUR_USERNAME/.m2/repository, takže tu také smažte. Složka je skrytá. Ve Finderu se skryté složky zobrazí pomocí Shift+Cmd+.. A to už je všechno.

Poznámky pro zvídavé

Na kurzu budete používat Javu (distribuci AdoptOpenJDK) a programátorský editor IntelliJ IDEA (Community Edition). Nesmíte si je ale nainstalovat z oficiální distribuce. Místo toho se použije přednastavený archív, který se jen rozbalí do povinného umístění (/Users/YOUR_USERNAME/Java-Training) a vše bude fungovat. Kdybyste si nainstalovali software z oficiální distribuce, neměli byste ho správně nakonfigurovaný pro školení.

Poznámka: Nic se doopravdy neinstaluje, všechno se jen rozbalí ze zipu (Java-Training.zip). Konfigurace softwaru je přesměrována do složky /Users/YOUR_USERNAME/Java-Training/User-Config a není tedy v obvyklém umístění v uživatelském profilu. Jde tedy vlastně o portable distribuci.

Poznámka: Pokud už máte nainstalované vlastní JDK nebo IntelliJ IDEA, nevadí to, ale na kurzu je používat nebudeme. Výukový software z naší instalace nijak neovlivní vaše už nainstalované aplikace. Pokud byste ale instalaci neprovedli, nešly by vám spouštět ukázkové příklady.